Neparedzēta cilindru bloka maiņa
 
 
 
  M.T.Z. Serviss darbinieki pastāstīja gadījumu no savas pieredzes. Kāda traktora īpašnieks īsā laikā bija spiests vispirms nomainīt divas cilindru bloka galvas blīves, tad – pašu galvu, bet beigās – visu bloku. Kā noskaidrojās vēlāk, ekspluatācijas procesā netika ņemta vērā viena šķietami nenozīmīga detaļa.
   
  MTZ Serviss, Kombainserviss, Traktors24.lv, Traktoru rezerves daļas, Запчасти для тракторов, Трактор Беларус
   
  Viss sākās ar to, ka dzesēšanas sistēmā sāka iekļūt izplūdes gāzes: izplešanās tvertnē parādījās burbuļi. Iemesls tika noteikts korekti: izdegusi cilindru bloka galvas blīve, kuru traktora īpašnieks pats arī nomainīja. Pēc laika defekts parādījās atkārtoti. Varbūt jāskatās bloka galva? Tā tika nomainīta kopā ar jauno blīvi, bet, kā izrādījās, tas nepalīdzēja. Kad izdega arī otra blīve, traktors tika aizvests apskatei uz «MTZ Serviss».

Problēmas cēlonis tika noteikts ātri: iesēdusies cilindru bloka saskarplakne, bet tas nozīmē pilnīgu hermētiskuma neesamību. Kāds tam var būt iemesls? Pirmā blīve bija nokalpojusi savu laiku. Tās nomaiņa tika veikta pareizi, izņemot kādu svarīgu detaļu. Pēc bloka galvas noņemšanas un uzstādīšanas atpakaļ uz konkrētā dzinēja modeļa pēc katrām 50 motorstundām tās stiprinājuma skrūves ir jāpārvelk. Jānoregulē arī vārstu termiskā atstarpe. Tas netika izdarīts, bet viss pārējais ir tikai sekas.
   
  MTZ Serviss, Kombainserviss, Traktors24.lv, Traktoru rezerves daļas, Запчасти для тракторов, Трактор Беларус
   
  MTZ Serviss, Kombainserviss, Traktors24.lv, Traktoru rezerves daļas, Запчасти для тракторов, Трактор Беларус
   
  Cilindru bloka nomaiņas procesā vienmēr ir ieteicams pārbaudīt cilindru bloka saskarplakni. Tas izdarāms vienkārši. Viens no variantiem ir izmantot lineālu un spraugmēru (1.attēls). Ja nav spraugmēra un nav zināmas pieļaujamās atstarpes, var izmantot citu metodi: pielikt lineālu vai kādu citu līdzenu priekšmetu un no otras puses paspīdināt ar lukturīti (2.attēls). Virsmas deformāciju var viegli noteikt pēc spraugas, caur kuru spraucas gaisma.
   
  Bloka saskarplaknes slīpēšana nav ekonomiski pamatota. Konkrētajā gadījumā vienkāršāk bija iegādāties jaunu cilindru bloku (600 eiro). Taču tā ir tikai daļa no izdevumiem: ir vēl cilindru bloka galva (virs 600 eiro) un otrā blīve, kuras tika nopirktas lieki, kā arī maksa par darbu un tehnikas dīkstāves rezultātā radušies zaudējumi. Šis gadījums kārtējo reizi apstiprina zināmo patiesību, ka ražotāja ieteikumus tomēr labāk ir ievērot.
   
 
 
 
 
 

sagatavots: brauc.com; car-use.lv ®